Kategorie

Jesteśmy na FaceBook

Powszechne dolegliwości, które powodują ból piersi


Wiele z kobiet dba, aby biust był piękny. Ale jak dużo z nich troszczy się też o jego zdrowie? Poznaj popularne przyczyny bólu występującego w piersiach.

  


1. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Jednym z jego objawów są bolące, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi. Można wyczuć zgrubienia tkanki gruczołowej sutka, a brodawki bywają twarde. Pomocna może okazać się dieta z ograniczeniem soli, kawy i czekolady. Ból złagodzić pomagają też chłodne okłady i leki ziołowe.

  

2. Torbiele

Gdy są duże zmiany wtedy może pojawić się ból promieniujący do pachy. Niewielkie cysty wyczuwalne są jedynie pod palcami jako małe, twarde guzki. Przy dotyku są gładkie i można je swobodnie przesuwać między palcami. Pojawiają się zazwyczaj między 30-tym a 50-tym rokiem życia. Aby rozpoznać torbiel należy wykonać badanie USG lub mammografię.

  

3. Ciąża i połóg

Ból piersi w ciąży pojawia się już około piątego tygodnia. Piersi robią się obrzmiałe i często bardzo wrażliwe na dotyk. Po porodzie natomiast co trzecia mama cierpi na zapalenie gruczołów mlecznych. Z powodu zatkanych kanalików pierś najpierw puchnie, potem staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk. W bólach tych pomocne są chłodne okłady i naprzemienne natryski ciepłą i zimną wodą. Doskonałe są też okłady z liści kapusty.

   

4. Piersi mastopatyczne

To charakterystyczny ból piersi, któremu towarzyszą obrzmienie, twardość oraz gruczolistość (to zgrubienia występujące w piersiach). Ból wywołany mastopatią zazwyczaj ustępuje z rozpoczęciem miesiączki, potem niemal natychmiast powraca. Przyczyną zazwyczaj są zaburzenia hormonalne. Zmiany najczęściej pojawiają się pomiędzy 30-tym a 40-tym rokiem życia, a po menopauzie stopniowo zanikają. W celu upewnienia się konieczne jest badanie USG, oznaczenie poziomu hormonów we krwi, a niekiedy mammografia. W leczeniu stosuje się preparaty hormonalne. Na własną rękę możesz użyć olej z wiesiołka, który normalizuje poziom hormonów.

  

5. Gruczolako-włókniaki

Rzadko powodują ból, zazwyczaj w przypadku nagłego rozrostu, w wyniku którego dochodzi do wylewu w obrębie guza. Dla potwierdzenia diagnozy przeprowadza się badanie USG i czasami biopsję. U kobiet poniżej 25-tego roku życia z powodu gruczolako-włókniaków rzadko rozwija się rak i dlatego pozostawia się je do obserwacji. W średnim i starszym wieku należy je usunąć i sprawdzić, czy nie zawierają komórek nowotworowych. Doraźnie, aby złagodzić ból pomaga schładzanie chorej piersi.

   

6. Ucisk spowodowany stanikiem

Dolegliwości mogą mieć przyczyny bardzo prozaiczne, ucisk wywoływany przez ubrania. Może to też być uraz po mocnym nacisku pasów bezpieczeństwa w samochodzie w czasie hamowania. Bóle piersi dręczą też kobiety, które noszą źle dobrane biustonosze (ze zbyt małymi miseczkami). Jeśli masz kłopot z doborem stanika poradź się brafiterki. A jeśli kupujesz biustonosz samodzielnie, pamiętaj, aby zmierzyć obwód pod biustem oraz w biuście na wysokości brodawek. W miseczkach powinno zostać 1–2 centymetry luzu, ponieważ piersi w ciągu miesiąca nabrzmiewają i zmieniają kształt, a pod biustem stanik powinien mocno przylegać do ciała.

  

7. Nowotwór piersi

Ból piersi spowodowany nowotworem występuje najczęściej wtedy, gdy guzek osiągnie 2 centymetry. Może znajdować się na obszarze całej piersi, także w obrębie sutka lub w okolicy dołu pachowego. Ma nieregularny kształt i nie pozwala się przesunąć palcami pod skórą. Bardzo istotna jest szybka diagnoza, stąd po wyczuciu każdej zmiany w piersi absolutnie należy zgłosić się do lekarza. W zdecydowanej większości przypadków choroba jest uleczalna. Zazwyczaj konieczna bywa operacja lub chemioterapia.